Vyberte stranu

Radi by ste sa v živote niekam posunuli, ale neviete, kam presne by to malo byť? Otestujte sa!

Katka Medvecová Plichtová

Jej šarm sa nedá uprieť, čo však ale nie je nič oproti tomu, aká je šikovná. Priznám sa, že voči koučingu som mala určitý rešpekt, ale ten som razom zahodila. Stačilo mi s ňou zopár osobných a aj online stretnutí a bolo hotovo. Katka je certifikovaná koučka Gallup metódy, Viac o nej tu.

Nie je test ako test

Určite ste sa v živote stretli s tým, že ste sa niekam potrebovali posunúť. Buď to od vás vyžadoval zamestnávateľ alebo ste získali potrebu, že sa niekam chcete alebo musíte posunúť. Sú to obvykle križovatky, ktoré definujú tieto potreby. Alebo ide o náhle zmeny, ktoré vás postretli a vy sa s nimi potrebujete zžiť. A ešte jeden prípad je, napríklad ten môj. Že sa chcete lepšie spoznať. 

Tušenie alebo fakty?

Každý z vás tak trochu tuší, kde sú jeho silné a slabé stránky. Kde treba pridať a kde zasa ubrať. Ak sa ponoríte hlbšie a začnete tieto pojmy vyhľadávať na Googli, na 99% natrafíte na Gallupovu metódu. Je to jedna z najkomplexnejších metód, ktorá vám dá exaktné odpovede bez zbytočného tipovania. Silné stránky sú ako nový svetový jazyk, prostredníctvom ktorého, si viac rozumiete, keď ho ovládate. Spoznávate viac seba, rozumiete lepšie iným ľuďom, že môžete byť naozaj rôzni. K tej istej úlohe môže každý pristupovať inak, keď vie, čo na to môže využiť.

Ako to funguje?

Nič nie je jednoduchšie, než vyklikať odpovede. Pomyslíte si, keď uvidíte po prvýkrát dotazník. Môžete si ho dať v angličtine aj češtine (aj v rôznych iných svetových jazykoch..- to len pre info, keby si chcela doplniť). Otázky sú veľmi jednoducho a zrozumiteľne zostavené, horšie je to s odpoveďami. Hoci to nie sú žiadne IQ testy a odpovede by ste mali súkať do pár sekúnd a zbytočne sa nimi nezaoberať, môžete sa mierne zapotiť. Ide o to, že odpovede by mali byť úprimné. A to ide občas ťažko, ak máte odpovedať na otázku, či by ste radšej dali jedlo hladujúcemu bezdomovcami alebo zachránili dieťa pred prírodnou katastrofou. Úprimnosť sa však rozhodne oplatí. Získate pravdivý obraz o sebe, kým ste, kým by ste mohli byť. Viac o metóde sa dočítate u expertky a koučky na webe Katky Medvecovej, ktorá vám o metóde povie najviac. 

Čo na to odborník?

“Veľa vecí máme vo svojich rukách. Rozhodnutie prevziať zodpovednosť za spokojnosť, šťastie v práci či v osobnom živote je na každom z nás,” hovorí certifikovaná koučka Gallup metódy Katka Medvecová Plichtová.

“Dnes som počula peknú myšlienku, že keď budeme ku všetkému pristupovať so zvedavosťou a nie ako majstri, nezlyháme. Každý sme jedinečný. Preto je dobré, aby každý začal od seba cez sebapoznávanie. Zaujímať sa o to, v čom sme iní. Túžime byť autentickí, túžime po ocenení, chceme byť videní. Často kopírujeme to, čo funguje u iných. Na jednej strane je super vedieť, kam kráčame. Kto sa nám páči. Kto je naším vzorom. Na druhej strane, čím viac budeme sami sebou, tým sa budeme cítiť lepšie a tým budeme jedineční a autentickí. Z úspechov sa vieme viac učiť než z neúspechov. Aj recept na šťastné manželstvo nebudeme hľadať u rozvedených. Často to, čo hľadáme, máme možno veľmi blízko, len to nevidíme.  

Každý z mojich klientov po spolupráci so mnou vie odkomunikovať, čo potrebuje na to, aby bol vo svojej najlepšej forme. Vedia odkomunikovať, čo prinášajú, čo potrebujú, kde potrebujú pomoc, s kým sa im dobre robí a podobne. Tieto zistenia prinášajú pre tímy väčšie medziľudské porozumenie, lepšiu komunikáciu, vyššiu efektivitu, vyššiu produktivitu, lepšie výsledky a v konečnom dôsledku aj zisk pre firmy,” dodáva koučka.

Čo mi vyšlo v dotazníku?

Tento článok by som nemohla napísať, keby som sama nezažila na vlastnej koži, aké to je. Na prvom mieste mám strategický talent, potom jedinečnosť, nasleduje talent prepájania, talent zvedavosti a päticu najsilnejších stránok uzatvára futuristický talent. Katka mi detailne vysvetlila, čo ktorý talent znamená a prináša. Ubezpečila som sa v tom, čo som tak nejak už aj tušila. Mám špeciálny pohľad na svet a dar vidieť veci z inej perspektívy. Tam, kde druhí vidia prekážky, ja vidím príležitosti. Zaujímam sa o špecifické vlastnosti jedincov a viem ich vyzdvihnúť a podčiarknuť. Networking talent mi len dokázal, že vzťahy, ktoré pestujem, majú zmysel. Spolupráca medzi ľuďmi a prepájanie s nimi majú zmysel všade tam, kde to dáva zmysel. Zaujímam sa o mnoho tém, som prirodzene zvedavá, veľa čítam a nikdy neviem, na čo sa mi tá ktorá téma alebo informácia môže zísť. No a talent budúcnosti? Futuristické zmýšľanie ma charakterizuje celkom dosť. Veľmi často rozmýšľam o tom, čo by bolo keby. Pozerám za horizont a budúcnosť ma fascinuje. 

Ak sa chcete lepšie spoznať, urobte si dotazník celosvetovo známou metódou. Stojí to za to. Žiadne blufy ani vyhodené peniaze za dotazníky s notoricky známymi otázkami. Gallup je trefa do čierneho.